Thursday, 22 November 2012

Active transportation priorities for Oak Bay


On Monday, November 19th (2012) the Active Transportation Advisory Committee (http://oakbay.ca/municipal-hall/committees/active-transportation-advisory-committee) recommended four priority active transportation projects to Oak Bay Municipal Council.  The priority projects are consistent with recommendations from previous seminal reports -  the CRD Pedestrian and Cycling Master Plan (2011), the Active Transportation Strategy Report completed for Oak Bay in 2011, and the Accessibility Committee Report on Oak Bay Ave. They are entirely consistent with the Complete Streets Policy adopted by Oak Bay Council earlier this year.

All four projects meet the following criteria established by the Committee: 

 • Can take advantage of external funding
 • Maximum impact
 • Support regional priorities
 • Urgent and feasible
The four projects - two that we considered strategic in the sense that they are large and require additional expertise and funding and two that we saw as operational in that they can be done with the existing resources and expertise are listed here:

Operational
Haultain East-West Connector
UVIC/Lansdowne North South Pathway

Strategic
Oak Bay Ave
Oak Bay High School Redevlopment

The full presentation that we made to Council can be found at this link: https://docs.google.com/file/d/0B6mb3qm1mYxkbEhLUVhLRFNjWXM/edit

Members of the Active Transportation Advisory Committee were gratified by the overwhelming support Council demonstrated in their unanimous vote in support of the recommended priorities. Moreover, they followed up with five key motions directing staff to report back on feasibility/cost for all four projects. Oak Bay is off to a promising start! 7 comments:

 1. I really like your article. I appreciate your work. i Think people should go through it. Thank you for sharing such a nice information.


  Chicago movers

  ReplyDelete
 2. Evden Eve Nakliyat
  sektörü; gelişen ve büyüyen dünyaya paralel olarak, kendiğinden oluşmuş ve bütün sosyal kültürlerin ortak sorununa getirilmiş bir çözümdür.

  Yıllar öncesinde olagelen yorucu ve sıkıntılı taşınma ritüellerinin son bulduğu büyük bir devrim olarak görebileceğimiz evden eve nakliyat sektörü; sizin elinizi hiçbir şeye sürmediğiniz, gözlerinizin önünde eşyalarınızın sistemli, düzenli ve en az sizin gösterdiğiniz özenle toparlandığı, taşındığı ve yerleştirildiği bir yöntemdir.

  Gerek işinizden dolayı, gerekse özel zevkleriniz doğrultusunda değiştirmek durumunda kaldığınız yaşam merkezlerinizin, eskiden yeniye geçişin tam ortasında kalan evden eve nakliyat firmaları sizlere sundukları hizmetle bu sorunlu sürecin sıfır riskle yeni yaşamınızla sonlandırılması konusunda tecrübe sahibidir.

  Dilerseniz, ekspertiz aracılığı ile eşyalarınızın değeri, bulunulan mekanın durumu, mevkii, ulaşılabilirliği, katı ve yeni taşınılacak mekanın durumu, mevkii, ulaşılabilirliği ve katı gibi özellikler göz önüne alınarak çıkarılacak rapor sonucunda çözüm odaklı yapılan sözleşme ile taşınma işlemleriniz başlatılır.
  Atlantis Ev Taşıma
  kendi geliştirmiş olduğu iş takip yöntemi, çalışma stili ile diğer firmalardan farklı olarak başta İstanbul olmak üzere Tüm Türkiye de aranılan bir nakliye firması özelliğine bürünmüştür.

  Evinizi taşımadan önce ekspertiz hizmeti vererek taşınma esnasında çıkabilecek sorunlara karşı sizleri bilgilendirmektedir.
  Tüm nakliye faaliyetlerinde eşyalarınızı sigortalı ve uygun ambalaj malzemesiyle paketleyerek taşımaktadır.
  Evden Eve Nakliyat Fiyatları
  ve diğer bilgiler için bizlere İletişim panelimizden ulaşarak bilgiler alabilirsiniz.


  Şehirler Arası Taşımacılık

  Umraniye Evden eve Nakliyat

  Kadikoy Evden eve Nakliyat
  Ev Taşıma hizmet faktörlerine eklenen yenilikler taşınacak müşterimizin güven ve emniyeti adına düşünülerek günümüzde yaşanan olumsuzluklara bir nebze engel olmaktır.

  Umraniye Evden eve Nakliyat

  Kadikoy Evden eve Nakliyat


  Evden Eve Nakliyat

  Ev Taşıma

  Ofis Taşıma

  :)

  ReplyDelete